Natuurspeelplek De Heemtuin
De oude Heemtuin in Diepenveen is een mooi natuurlijk plekje aan de Nieuwe Aanleg. In 2013 is er een mooie natuurspeelplek van gemaakt door een groep dorpsgenoten. Nu zijn er weer Diepenveners die dit initiatief hebben opgepakt en die de speelplek in de mooie Sallandsche natuur opknappen.
Een groene speelplek in Diepenveen
De Heemtuin is een plek die al jaren ruimte biedt aan natuur in het dorp Diepenveen. Eerst als heemtuin om te laten zien hoe mooi de Sallandse natuur is, later is de plek ingericht als speelnatuur. Met het opknappen van dit uniek stuk groen willen de vrijwilligers van Natuurspeelplek de Heemtuin een plek maken waar jong en oud zich in het groen kunnen vermaken.
Natuur
Met de landschapstuin en de verschillende natuurlijke elementen als basis, biedt de Heemtuin veel verschillende natuurtypen op een kleine oppervlakte. Van grasheuvel tot stinzenplanten, van een poel vol salamanders tot een gevlochten haag, het is er allemaal aanwezig.
Educatie
De plek is uitermate geschikt om iedereen voor te lichten over de natuur, het seizoen en voorkomende soorten. Klassen van de beide basisscholen komen hier lessen volgen en opdrachten doen. Daarnaast willen we ook de individuele bezoekers meer informatie over de Sallandse natuur geven door speurtochten, actuele informatie op panelen en digitale voorzieningen.
In de toekomst zijn er kleine groene evenementen, zoals een nachtvlinderactiviteit ook mogelijk.
Bewegen
Met de Heemtuin als plek om te bezoeken, nodigen we dorpsgenoten uit om een ommetje te maken. Even naar de Heemtuin om te kijken wat er bloeit, of de kikkers al wakker zijn of om er tijdens de lunch rustig je boterhammen op te eten. Het rondje door de Heemtuin is een avontuur voor kleine kinderen, een zoektocht voor natuurliefhebbers en afwisselend voor alle bezoekers. Heuvel op, heuvel af, takken verzamelen voor een hut, je komt hoe dan ook in beweging.
Zo’n 15 dorpsbewoners hebben de werkhandschoen opgepakt en werken elke tweede zaterdag van de maand in de tuin. Veel achterstallig onderhoud is al ingehaald met gereedschap ter beschikking gesteld door Het Groenbedrijf. Deze bewoners bewegen heel wat meer!
De aanpak van de Heemtuin is in fases ingedeeld:
- Verwijderen overtollig groen
- Herstel onveilige elementen
- Inrichting nieuwe Heemtuin
De eerste fase is al ver gevorderd na twee jaar onderhoud plegen. We kijken nu uit naar fase 2. want bankjes, entree en fietsenstalling zijn in 2013 geplaatst en inmiddels onveilig geworden.
Het nieuwe ontwerp voor de inrichting is door OBB Speelruimtespecialisten gebaseerd op het oude plan én de wensen van de gebruikers.
Spelen met water
De poel is een grote magneet voor mens en dier. Kinderen scheppen graag met netjes, op zoek naar kikkers, salamanders en spannende insecten. De grootste wens die we uit het dorp hoorden was het herstellen van de waterpomp.
Toekomst is groen
De Heemtuin kan nog mooier worden als we het groen blijven onderhouden. Woekerende soorten moeten bijgehouden worden en er is inmiddels ruimte voor het herstel van de bloemen. Daarbij kijken we ook naar ruimte voor insecten, bijen en vlinders voorop. Alle materialen willen we uit het dorp betrekken en moeten duurzaam zijn. Zo bouwen we door een circulaire aanpak aan een lange en groene toekomst in de Heemtuin!
Op de facebooksite https://www.facebook.com/heemtuindiepenveen/ en instagram @natuurspeelplekdeheemtuin kun je meer informatie vinden over de vorderingen. Kom eens langs en wie weet kom je dan een egel, salamander, kikker of konijn tegen in het bosje. Of til eens een tak op en speur naar pissebedden en duizendpoten! Wees lief voor ze en neem je na het spelen (of hangen ) je eigen spullen weer mee naar huis?
Heb je vragen, tips of wensen over Natuurspeelplek de Heemtuin, stuur dan een berichtje naar riktimmermans@gmail.com.